Pielgrzymi wracają we wtorek

W piątek rano, tuż po godzinie 6.00 sprzed kościoła w Woli Zaradzyńskiej wyruszyła konna pielgrzymka do Częstochowy. Przed wyruszeniem w drogę o godzinie 5.30 ks. proboszcz Grzegorz Adamek odprawił Mszę św.
W taborze pojechały dwa specjalnie przygotowane wozy konne i 30 pielgrzymów. Całość zabezpiecza samochód techniczny, który wiezie rzeczy uczestników pielgrzymki i paszę dla koni.
 
To wyjątkowe wydarzenie dla osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą pójść w pieszej pielgrzymce – podkreślali pielgrzymi. Pomysłodawcami pielgrzymki jest ks. Grzegorz Adamek, Jan Sobczak, Dariusz Bajer i Jerzy Muszczak parafianie. To pierwsza taka pielgrzymka. Pomysł zrodził się w ubiegłym roku. W trakcie przygotowań wyznaczono trasę, zaplanowano postoje i noclegi dla ludzi i koni. Trasę i miejsca postoju wcześniej sprawdzili ksiądz Proboszcz i pan Jan. Wozy pojadą bocznymi drogami. Pojazdy są przygotowane do ruchu. – Wozy są ubezpieczone. Pojazdy mają wymagane hamulce, światła i lusterka, są przygotowane do jazdy w ruchu drogowym. Konie na co dzień są w ciągłym ruchu, przechodzą treningi kondycyjne więc dla nich to zwyczajny dzień pracy – zapewniał Dariusz Bajer właściciel jednego z zaprzęgów. W sumie przed pielgrzymami do przejechania około 113 km w jedną stronę. Dziś, w piątek pokonają 56 km. Nocleg z piątku na sobotę zaplanowano w gospodarstwie w miejscowości Stanisławów w gminie Szczerców. Konna pielgrzymka porusza się z prędkością 7 km na godzinę.
Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę w sobotę wieczorem. W drogę powrotną wyruszą w poniedziałek rano. Powrót do parafii w Woli Zaradzyńskiej zaplanowano na wtorkowy wieczór.
wpis czytano 330 razy
Wpis opublikowano przez: Kamila Karcz, dn.27 sierpnia 2012

- kliknij aby powrócić do poprzedniej strony