O bezpieczeństwie w gminie Ksawerów

Gramy do tej samej bramki. My jesteśmy potrzebni Wam, a Wy nam – powiedziała podczas spotkania z mieszkańcami gminy Ksawerów Joanna Szczęsna rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach. Policjanci mówili o rodzajach przestępstw, które są bardzo częste, uwrażliwiali na zachowania, które mogą prowokować przestępców oraz apelowali o współpracę mieszkańców z policją. W spotkaniu wzięli udział: inspektor Piotr Zacharski zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach, komisarz Piotr Adamczyk szef Posterunku Policji w Ksawerowie oraz Adam Topolski wójt i Maria Wróbel przewodnicząca.

Policjanci zwracali szczególnie uwagę na przestępstwa wyłudzenia pieniędzy. Przestępcy stosują technikę „na dziadka”. Telefonują do wybranych osób i podając się za wnuczka, opowiadają zmyśloną historię, w której wnuczek ma kłopoty i potrzebuje pieniędzy.

Kolejny przykład, kiedy przestępcy próbują coś sprzedać. W takich sytuacjach najczęściej działają w porozumieniu dwie osoby. Jedna osoba zajmuje ofiarę rozmową i prezentacją towaru, a druga plądruje mieszkanie.

To sytuacje, które dotykają szczególnie starsze osoby. Policjanci zwracali uwagę na kilka zasad, które należy zastosować w podejrzanych sytuacjach:

– nie wpuszczać do domu nieznajomych, szczególnie jeśli chcą coś sprzedać

– nie załatwiać spraw finansowych przez telefon i nie przekazywać pieniędzy nieznajomym

Inspektor Piotr Zacharski zwracał uwagę na kolejny rodzaj spraw, z którymi poszkodowani trafiają na posterunek. Często zdarza się, że domokrążni sprzedawcy oferują towary, na zakup których konieczne jest podpisanie umowy. Kiedy klient zdecyduje się na zakup i podpisanie umowy okazuje się że produkt jest znacznie droższy niż cena, którą proponowano wcześniej. – W takich sytuacjach oferta została zaprezentowana w nieuczciwy sposób, ale umowy są napisane w sposób zgodny z prawem. Niestety w takich przypadkach jesteśmy bezradni – powiedział inspektor Zacharski.

W związku z włączeniem sygnału cyfrowego telewizji aktualna jest sprawa sprzedaży dekoderów do odbioru takiego sygnału. Policjanci radzą, żeby w taki sprzęt zaopatrywać się w wyspecjalizowanych sklepach, nie korzystać z ofert domokrążnych sprzedawców.

Komisarz Adamczyk z posterunku w Ksawerowie zwrócił uwagę, a by mieszkańcy domków pamiętali , wychodząc do pracy w obejściu, o zamykaniu drzwi do domu.

Policyjne statystyki mówią, że najwięcej przestępstw (włamań, kradzieży) zdarza się przed południem. Trzeba więc pamiętać choćby o zamykaniu okien przed wyjściem z domu.

Policjanci zaapelowali o współpracę, zgłaszanie podejrzanych sytuacji, przemocy w domu. – Czasem możemy zapobiec nieszczęściu, a nawet uratować komuś życie.

 

 

 

 

wpis czytano 350 razy
Wpis opublikowano przez: Kamila Karcz, dn.16 maja 2013

- kliknij aby powrócić do poprzedniej strony