Zdrowa Rodzina – Zdrowa Gmina, przyjdź na badania profilaktyczne do MEDiKSA

Najmłodszych do stomatologa będą zapraszały zwierzątka, za które przebiorą się dzieci pracowników, pani stomatolog zapowiedziała, że również nas zaskoczy i będzie przebrana, a dzieci obejrzą swoje ząbki na monitorze telewizora – mówi doktor Wioletta Domańska dyrektor SP ZOZ MEDiKSA w Ksawerowie. W trzecią sobotę września (21 września br.) pracownicy SP ZOZ MEDiKSA w pełnej gotowości będą czekać w MEDiKSA na mieszkańców gminy, którzy zechcą przeprowadzić badania profilaktyczne. Profilaktyka dla mieszkańców gminy Ksawerów będzie prowadzona nieodpłatnie. To pierwsza Biała Sobota na terenie gminy Ksawerów. Patronat nad akcją objął wójt Adam Topolski.

Dyrektor Wioletta Domańska przygotowała program badań profilaktycznych, który obejmuje różne grupy wiekowe. Zaplanowano przede wszystkim badania z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych. Dla kobiet w wieku 25-59 lat – cytologię w ramach programu profilaktycznego, a mammografię dla kobiet w wieku 50-69 lat (które w ostatnich 24 miesiącach nie uczestniczyły w programie). Ponadto pacjenci będą mogli wykonać pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar glukozy, pomiar cholesterolu. Natomiast w ramach profilaktyki chorób układu krążenia i kolonoskopii będzie to kwalifikacja i skierowanie na badania. Będzie można też skorzystać z pomiaru BMI (indeksu masy ciała) i zawartości tkanki tłuszczowej, pomiaru słuchu, wzroku oraz profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży. Będzie również edukacja przedporodowa oraz z zakresu samobadania piersi.

Na mieszkańców będzie czekało czterech lekarzy rodzinnych, dwóch dentystów, ginekolog, położna oraz siedem pielęgniarek. – Nasi pracownicy bez wyjątku zaangażowali się w akcję społecznie. Akcja została zaplanowana na najbliższą sobotę 21 września, ale pacjenci już pytają o możliwość przystąpienia do badań profilaktycznych. Po raz pierwszy w naszej przychodni zostaną przeprowadzone bezpłatne, profilaktyczne badania USG piersi i tarczycy oraz testy do badań PSA (test z krwi wykrywający antygen prostaty) – mówi doktor Domańska.

Część środków to profilaktyka płatna w ramach NFZ. Część badań zostanie przeprowadzonych dzięki środkom przekazanym z budżetu gminy oraz ze środków własnych MEDiKSA.

Tegoroczna akcja Białej Soboty została przygotowana

w ramach ogólnopolskiego konkursu pn. „Zdrowa Gmina”, do jakiego przystąpił SP ZOZ MEDiKSA i gmina Ksawerów. Celem akcji jest propagowanie badań profilaktycznych. Sukces tegorocznej akcji może zaowocować nagrodą finansową, która pozwoli rozszerzyć działania profilaktyczne w przyszłym roku.

Więcej na stronie http://konkurszdrowagmina.pl/#

 

PROGRAM

 ZDROWA RODZINA – ZDROWA GMINA

Wójt gminy Ksawerów

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MEDiKSA

zapraszają

Mieszkańców gminy Ksawerów

21 września 2013 roku w godz. 10.00–16.00

Do SP ZOZ MEDiKSA w Ksawerowie,

ul. Jana Pawła II 27

na bezpłatne badania profilaktyczne

w ramach IV EDYCJI KONKURSU ,,ZDROWA GMINA”

PROGRAM

CYTOLOGIA

Badanie cytologiczne w ramach programu profilaktyki – dla kobiet od 25 do 59 lat, które nie uczestniczyły w programie profilaktyki raka szyjki macicy w ciągu ostatnich 36 miesięcy lub otrzymały pisemne wskazanie do następnego badania za 12 miesięcy.

MAMMOGRAFIA

Badania odbędą się w mammobusie na parkingu przed SP ZOZ MEDiKSA w ramach programu profilaktycznego – dla kobiet w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie uczestniczyły w programie.

USG PIERSI – Badanie dla kobiet w wieku 40-50 lat.

USG TARCZYCY – Badanie bez ram wiekowych.

TESTY PSA

Szybki test z kropli krwi wykrywający antygen prostaty, dla mężczyzn pomiędzy 50. a 70. rokiem życia.

SAMOBADANIE PIERSI – Nauka samokontroli piersi na fantomie dla wszystkich chętnych.

KOLONOSKOPIA

Kwalifikacja i wystawianie ankiet do badań kolonoskopowych w ramach programu profilaktycznego. Osoby od 50 do 65 lat, które nie mają objawów klinicznych sugerujących istnienie raka jelita grubego, osoby od 40 do 65 lat z obciążeniem genetycznym, tj. które mają co najmniej jednego krewnego 1. stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego. Niekwalifikowane są osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu 10 ostatnich lat.

POMIAR CIŚNIENIA TĘTNICZEGO

POMIAR GLUKOZY z palca

POMIAR CHOLESTEROLU z palca

PROFILAKTYKA CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA

Kwalifikacja i skierowania na badania w ramach CHUK. Program adresowany jest do osób będących w 35., 40., 45., 50.

i 55. roku życia, u których nie została dotychczas zdiagnozowana choroba układu krążenia i cukrzyca, i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu (także u innych świadczeniodawców).

POMIAR MASY CIAŁA, BMI i ZAWARTOŚCI TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Ocena ryzyka wystąpienia groźnych chorób: miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu czy nawet nowotworów.

Godz.12.00 – prelekcja na temat zasad zdrowego żywienia.

BADANIE SŁUCHU

BADANIE WZROKU

PROFILAKTYCZNE ŚWIADCZENIA STOMATOLOGICZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Instruktaż w zakresie higieny jamy ustnej, ocena stanu uzębienia, profilaktyka fluorkowa, profilaktyka ortodontyczna. Świadczenia dotyczą dzieci w 6., 9., 12. miesiącu życia, oraz od 1. do 18. roku życia. Możliwość obejrzenia ząbków przez dziecko kamerą wewnątrzustną.

EDUKACJA PRZEDPORODOWA

Edukacja dla kobiet w ciąży i dla partnerów – bez ograniczeń, tematy dotyczące m.in. przebiegu ostatniego trymestru, diety w ostatnim trymestrze, higieny okresu ciąży, współżycia w czasie ciąży, zasad racjonalnego trybu życia, objawów porodu przedwczesnego, wyprawki i pokoju dla dziecka, obecności partnera przy porodzie, objawów rozpoczynającego się porodu, metod znieczulenia porodu, przygotowania dokumentacji

i rzeczy dla mamy i dziecka do szpitala, pobytu w szpitalu

i inne… Rozpoczęcie edukacji – o każdej pełnej godzinie, ostatnia o godz. 15.00.

Dla uczestniczących w badaniach nagroda – glukometr losowanie o godz. 15.00 !!!

wpis czytano 381 razy
Wpis opublikowano przez: Kamila Karcz, dn.17 września 2013

- kliknij aby powrócić do poprzedniej strony