Uroczysta Sesja w Gminnym Domu Kultury

Dnia 28 maja br. w Gminnym Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie odbyła się LVIII Uroczysta Sesja Rady Gminy Ksawerów, której celem było podjęcie uchwały w sprawie uznania terenu położonego na terenie gminy Ksawerów za park gminny i nadania mu nazwy: „Park im. mecenasa Zygmunta Kortyńskiego” Społeczny Komitet poparcia zebrał kilkaset podpisów mieszkańców popierających wybór patrona parku a sama uchwała została podjęta większością głosów. Uhonorowany został szczególny dla gminy Ksawerów człowiek, za dobro którym tak szczodrze dzielił się z innymi oraz za pracę i serce, które w swoje dokonania włożył.

Wicewojewoda Łódzki Paweł Bejda w swojej wypowiedzi z satysfakcją podkreślił rangę tej niezwykłej uroczystości, wyrażając pochwałę dla wyróżnionych mieszkańców naszej gminy będących wzorem do naśladowania, mieszkańców, którzy budują tę „małą ojczyznę” zasługując tym samym na wdzięczność oraz uznanie.

Wzruszenia nie krył również były Prezydent miasta Pabianic, prof. Jan Berner, który jako wieloletni przyjaciel nawiązał do niezwykłej osobowości mec. Zygmunta Kortyńskiego. To właśnie hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” było mottem przewodnim w życiu codziennym tego wyjątkowego człowieka, będącego inicjatorem działań zmierzających do przekazania dzisiejszego budynku Gminnego Domu Kultury z Biblioteką gminie Ksawerów (wcześniej należącego do miasta Pabianice). Profesor Berner pochwalił ewaluację całego obiektu, który wraz z przynależącym parkiem stanowi niewątpliwą ozdobę naszej gminy.

Gościem szczególnym uroczystości była mieszkanka Ksawerowa Pani Barbara Raniowska, która otrzymała gratulacje za odznaczenie Złotym Krzyżem Zasługi (nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej) od Wójta Adama Topolskiego, Przewodniczącej Rady Gminy Marii Wróbel, oraz zgromadzonych z racji Uroczystej Sesji znamienitych gości.

W części artystycznej wystąpił niezwykle utalentowany wokalnie i muzycznie mieszkaniec Ksawerowa – Borys Bylicki.

W uroczystości udział wzięli m.in:

Wicewojewoda Łódzki – Paweł Bejda, Przewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego – Florian Wlaźlak, Wicestarosta Pabianic – Irena Grenda, Wiceprezydent Pabianic – Grzegorz Mackiewicz, Prezydent Pabianic (2002 – 2006) – Profesor Jan Berner, Michał i Elżbieta Ogińscy, Wicedyrektor ZSCKR w Widzewie – Maria Stusio, Przewodniczący Rady Adwokackiej w Łodzi – Mecenas Zbigniew Wodo, Dyrektor SP ZOZ MEDiKSA w Ksawerowie – Wioletta Domańska, były Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych – Włodzimierz Ziółkowski, były Wicedyrektor Zespołu Szkół Rolniczych – Stefan Zgoda, Dyrektor I oddziału PKO w Pabianicach – Katarzyna Nowicka, pracownik banku – Jadwiga Olejnicka, Prezes Stowarzyszenia Dotyk Dobra – Wojciech Jędraszek, Przedstawicielki Kół Gospodyń z terenu gminy, Józef Rożek z małżonką, Prezes Towarzystwa Rozwoju Ksawerowa – Mariusz Opala, Komendant Posterunku Policji w Ksawerowie – Komisarz Piotr Adamczyk, władze gminy Ksawerów, Anna Kaźmierska ze Stowarzyszenia LGD „BUD-UJ RAZEM”, Dyrektorzy Placówek Oświatowych z terenu gminy, jej radni, rodzina Mecenasa Zygmunta Kortyńskiego – wnuczka Katarzyna i syn Krzysztof, przyjaciele i współpracownicy mecenasa z działalności społecznej, samorządowej i z Towarzystwa Rozwoju Ksawerowa oraz mieszkańcy gminy, min. Janina Bartoszewska, Maria Szaszkiewicz, Anna Skrzydlewska, Leszek Wódka, Romuald Piesik, Marian Kaleta,  Jerzy Nowak, Jan Sobczak, Arletta Talar, Piotr Zarębski, Stefan Jędraszek, Grażyna i Jerzy Byliccy wraz synem Borysem, pracownicy Domu Kultury.

Info: Rada Gminy

Strony: 1 2 3 4

wpis czytano 678 razy
Wpis opublikowano przez: Magdalena Błaszkowska, dn.12 czerwca 2014

- kliknij aby powrócić do poprzedniej strony