Barszcz Sosnowskiego – uwaga na tę toksyczną roślinę!

barszcz_sosnowskiego_1          Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Przede wszystkim jest ogromny – dorasta do 4-5 metrów, u nasady jego łodyga może mieć średnicę 10-12 cm. Do takich rozmiarów barszcz Sosnowskiego dorasta w czasie jednego sezonu.
Należy do rodziny baldaszkowatych albo inaczej selerowatych w której jest m.in. marchew, pietruszka czy koper. Właśnie koper może ułatwić rozpoznanie barszczu Sosnowskiego.
Wygląda on jak gigantyczny koper.

Co zrobić w razie poparzenia barszczem Sosnowskiego?

Przede wszystkim, nawet w razie podejrzenia kontaktu z barszczem Sosnowskiego, trzeba zmyć skórę bardzo dużą ilością letniej wody z mydłem. Koniecznie unikać słońca przez nie mniej niż 48 godzin. To bardzo ważne, bo promieniowanie słoneczne przyspiesza i intensyfikuje proces łączenia się furanokumaryn z ludzkim DNA.
Jeśli pojawią się objawy oparzeń trzeba niezwłocznie iść do lekarza. Dotyczy to wszystkich, bo rany mogą być głębokie i źle się goić. Co więcej szczególnie zagrożone są dzieci i osoby cierpiące na przewlekłe choroby. U nich oparzenia barszczem Sosnowskiego mogą stać się nawet przyczyną śmierci.

barszcz_sosnowskiego_2_Jak działa barszcz Sosnowskiego?

W jego soku występuje szereg związków, które stwarzają poważne zagrożenie
dla człowieka. W kontakcie ze skórą łączą się z DNA komórek i powodują ich obumieranie. Ten proces zachodzi szybciej gdy na skórę działają promienie ultrafioletowe pochodzące ze światła słonecznego. Pierwszym objawem, jest zaczerwienienie i szczypanie. Potem pojawiają się na skórze bąble naciekające płynem surowiczym, a w ciężkich przypadkach mogą pojawić się głębokie
i trudnogojące się rany. Furanokumaryny zmieniają działanie komórek skóry tak, że produkują one więcej melaniny. Powoduje to powstawanie na skórze ciemnych plam, które utrzymywać się mogą nawet przez kilka lat.

Ostrzegamy przed wyrywaniem tej rośliny lub próbami urywania kwiatostanu, liści i łodyg
bez odpowiedniego zabezpieczenia, szczególnie osoby o skłonnościach do alergii wziewnej lub skórnej! Grozi to poważnymi poparzeniami i długogojącymi się ranami!

Wytyczne Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczące zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszczu Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) na terenie Polski (link do pliku)

 

wpis czytano 418 razy
Wpis opublikowano przez: Rafał Kilańczyk, dn.17 lipca 2015

- kliknij aby powrócić do poprzedniej strony