Dzień Roweru w Łodzi – 2 lipca 2017

Serdecznie zapraszamy do udziału w Dniu Roweru w Łodzi. Jedną z atrakcji będzie finał Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Expo 2022 Warszawa-Łódź– Memoriał Henryka Czyża.
Impreza odbędzie się stadionie Klubu Sportowego „Społem”
ul. Północna 36 Łódź od godziny 13:00
W trakcie trwania wyścigu, przed przyjazdem kolarzy na metę, na torze „Społem” odbędzie się rodzinny, ekologiczny piknik kolarski dla mieszkańców województwa łódzkiego z zawodami dla najmłodszych uczestników i mistrzostwami rowerów miejskich, warsztatami, konkursami.

Dzień Roweru, niedziela 2 lipca, KS Społem i park Helenów (godz. 13-23)

Z tej okazji przygotowano bogaty program imprez sportowo-rekreacyjnych, m.in.: piknik ekologiczny „EKO Łódź czyste miasto”, mistrzostwa Łodzi w grze w kapsle, torowe mistrzostwa Polski w jeździe na rowerach miejskich, wyścigi dzieci (3-14 lat) o Puchar Prezydenta Łodzi, finał Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Expo 2022 Warszawa-Łódź oraz polówkę, czyli kino rowerowe pod gwiazdami.

Mistrzostwa Polski rowerów miejskich rozpoczną się o godz. 18 i będą rozgrywane w dwóch kategoriach – pań i panów. – W obu wystartuje po 20 zawodników, którzy w rundzie kwalifikacyjnej pokonają po 2 okrążenia toru. Startować będzie czterech zawodników jednocześnie. Najlepszy przechodzi do rundy półfinałowej na dystansie trzech okrążeń.
Na zakończenie wielki finał na 5 okrążeniach toru – poinformował sekretarz KS Społem Michał Jarosławski.

Chętni do startu w mistrzostwach muszą mieć ukończone 18 lat. Dodatkowo trzeba będzie też spełnić kilka innych wymogów. Przed wyjazdem na tor należy pamiętać o zabraniu twardego kasku rowerowego i wypełnieniu odpowiednich dokumentów (dostępne w biurze zawodów, które zostanie otwarte na 30 minut przed rozpoczęciem rywalizacji). Trzeba też mieć za sobą obowiązkowe jazdy treningowe, których celem jest zapoznanie uczestników ze specyfiką toru kolarskiego. Najbliższy trening zaplanowano na sobotę 17 czerwca w godzinach 12-14. Szczegółowe informacje dot. treningów są podawane na stronie KS Społem i na portalu społecznościowym FB klubu.

Mistrzostwa zostaną rozegrane na rowerach firmy Nextbike, obsługującej Łódzki Rower Publiczny. Firma dostarczyła już 10 jednośladów, na których przeprowadzane będą treningi
i rozgrywane zawody. W trakcie pikniku Nextbike przeprowadzi też specjalne szkolenia dla seniorów, mających problemy z wypożyczaniem rowerów.

Nie tylko dorośli będą mieli okazję zmierzyć się w zawodach kolarskich. Dla dzieci w wieku od 3 do 14 lat przygotowano Wyścig o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi. Udział w zabawie jest bezpłatny, obowiązywał będzie podział na kategorie wiekowe. Organizatorzy zadbają o bezpieczeństwo dzieciaków, by rodzice i ich pociechy mogły cieszyć się wspólnie spędzonym czasem i sportową atmosferą.

W trakcie pikniku będzie można zapoznać się z nowymi zasadami prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Oprócz wykładu na ten temat odbędzie się też wiele konkursów, gier
i zabaw z nagrodami. Jedną z atrakcji ma być rodzinna rywalizacja na torze do gry w kapsle. Wezmą w niej udział rodziny liczące od dwóch do czterech osób. – Każda z nich po kolei będzie pstrykać kapsle po torach, które będą miały kolory zgodne z nowymi zasadami selektywnej zbiórki odpadów, czyli: żółty, zielony i niebieski. Na torach będą poukładane przeszkody, m.in. szklane buteleczki, plastiki. Będziemy mierzyć czas, więc wygra rodzina, która najszybciej dotrze do mety – poinformowała organizująca zawody Joanna Miernik
z firmy Em-Fun.

Goście pikniku będą również mieli niepowtarzalną okazję przejechać się elektrycznym BMW marki i3 (Range Extender). W imprezę zaangażował się także miłośnik starych rowerów Łukasz Cybulski z bicykle.pl, który przygotuje pokazy

Międzynarodowy Wyścig Kolarski Expo 2022 Warszawa-Łódź– Memoriał Henryka Czyża

Kolarze wystartują w południe 2 lipca z Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie i będą mieli do pokonania 196,5 km. Podczas rywalizacji na trasie Warszawa-Łódź peleton przejedzie przez kilkanaście gmin, a mieszkańcy będą mogli obserwować i dopingować zmagania znakomitych kolarzy. Atrakcją będą cztery lotne premie: w Łowiczu, Brzezinach, Strykowie i Rzgowie. W związku z przejazdem peletonu na trasie wyścigu występować będą lokalne utrudnienia w ruchu, ale rekompensatą będą wyjątkowe sportowe emocje!

Gdzie będzie można kibicować kolarzom

Z Nadarzyna peleton wyjedzie ok. godz. 12.39. Do Urszulina dotrze ok. 12.43, do Grodziska Mazowieckiego ok. 12.54, do Jaktorowa ok. 13.06, do Żyrardowa ok. 13.16, do Starych Wiskitek ok. 13.34, do Bolimowa ok. 13.54. W gminie Nieborów będzie ok. 14.01, w Arkadii ok. 14.10, w Łowiczu ok. 14.15. Około godziny 14.26 kolarze przejadą przez Jamno, ok. 14.42 przez Zakulin, ok. 14.44 przez Łyszkowice. Do Głowna wjadą ok. godz. 14.56, przez Borki przejadą ok. 15.04, a przez Dmosin ok. 15.08. Granicę powiatu zgierskiego osiągną ok. 15.18, ok. 15.24 Stryków, a Buczek ok. 15.40. W Brzezinach będą ok. 15.47, a w Bedoniu ok. 16.07, w Andrespolu ok. godz. 16.10, w Wiśniowej Górze ok. 16.15, w Giemzówku ok. 16.28, w Grodzisku o 16.33, w Rzgowie ok. 16.35. Na teren centrum handlowego Ptak kolarze dotrą ok. godz. 16.39, a do Łodzi ok. 16.41. Na metę, ustawioną na torze kolarskim Klubu Sportowego Społem Łódź przy ul. Północnej 36, zawodnicy wjadą około godz. 17.14.

Zapraszamy na Dzień Roweru!

Finał wyścigu będzie jedną z atrakcji organizowanego w Łodzi Dnia Roweru. W programie imprezy na stadionie KS Społem znalazły się m.in. Torowe Mistrzostwa Polski na Rowerach Miejskich, Wyścigi Dzieci o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi, Mistrzostwa Łodzi w Kapsle dla rodzin, Kino Rowerowe pod Gwiazdami, Piknik Ekologiczny „Eko Łódź Czyste Miasto”. Zorganizowane zostaną zabawy taneczne i akcje promujące ekologię oraz animacje dla dzieci. Szereg atrakcji zaproponuje MPO, WORD i Policja. Specjalne stanowisko przygotuje łódzka Straż Miejska – będzie stoisko sekcji ekologicznej i Animal Patrol oraz dwuosobowy patrol konny. Strażnicy będą nieodpłatnie znakować rowery i uczyć najmłodszych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Patron wyścigu – Henryk Czyż

Henryk Czyż (ur. 8 marca 1923 w Wilnie, zm. 23 kwietnia 2014 w Zduńskiej Woli) – polski kolarz szosowy i przełajowy mistrz Polski. Był kolarzem i trenerem, który łączy Łódź i Warszawę. W czasie II wojny światowej walczył w oddziale samoobrony Kuesów. Brał także udział w Operacji „Ostra Brama”. W październiku 1944 został aresztowany przez NKWD i wywieziony do sowieckiego łagru w Kutaisi, skąd udało mu się uciec.

Kolarstwo zaczął uprawiać w 1946 r. Był zawodnikiem ŁKS Łódź i Gwardii i Polonii  Warszawa. Jego największymi sukcesami w karierze były: przełajowe mistrzostwo Polski w 1948 roku, wicemistrzostwo Polski w szosowym wyścigu indywidualnym ze startu wspólnego w 1949 roku, brązowy medal w tej samej konkurencji w 1951 r. oraz brązowy medal mistrzostw Polski w wyścigu drużynowym w 1947 r. W Tour de Pologne w 1947 r. zajął 8. miejsce w klasyfikacji końcowej, dwukrotnie startował w Wyścigu Pokoju. Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował jako trener, m.in. w ŁKS i Budowlanych Łódź.

wpis czytano 84 razy
Wpis opublikowano przez: Kamila Karcz, dn.27 czerwca 2017

- kliknij aby powrócić do poprzedniej strony